We Change Your Vacation Approach ☘

A very different holiday opportunity on the top of the mountains and in Nature, with its Unique Architecture!
We Change Your Vacation Approach ☘

Underground Hotel on the Top of the Mountains ⚜

A very Different Hotel in Nature with Antalya View, which is similar to sheep pens with its Architecture.
Underground Hotel on the Top of the Mountains ⚜

Your Home in Nature with Immaculate Air ☘

It is your Escape to Nature with its Abundant oxygen, Clean air, Large garden, Modern Design and Calm location.
Your Home in Nature with Immaculate Air ☘

We Bring Nature & Comfort together for You ⁕

You will find the Peace and Serenity you are looking for in this hotel to escape from the city life for a moment.
We Bring Nature & Comfort together for You  ⁕

Infinity Pool with Unique Nature View ∞

Our "Infinity Pool" with a unique Nature View is Waiting for You to Relax, Swim and Tanning.
Infinity Pool with Unique Nature View ∞

A Different Hotel with a Concept ☼

Have you ever stayed at the hobbit hotel before? A different holiday in Nature. You will be a fan!
A Different Hotel with a Concept ☼

You've Never Seen the Stars So Bright ⚝

We are sure that You Have never seen the Stars so Clearly and Brightly with its Clean and Moisture-free air.
You've Never Seen the Stars So Bright ⚝

1 Person
WELCOME TO MILYOS HOTEL

A different holiday intertwined with nature at the Hotel...

A different understanding of holiday in nature and underground with real hobby rooms,

Providing service in the concept of eco tourism, Milyos Hotel has 13 hobby rooms and 10 standard rooms with a unique mountain view, and a total of 23 carefully designed modern rooms. The hotel offers an outdoor swimming pool, a swimming pool for children, 2 mini-hobbit houses for children, a mini zoo, an artificial lake, a free parking lot, a playground, a children's club for children, an indoor and outdoor restaurant, room service, lobby services, and a gym. . All rooms have flat-screen TV, Led TV, free Wi-fi, bathroom-wc, hair dryer, tea and coffee set, minibar, extra bed, with satellite channels. Offering a different sense of holiday, Milyos hobby rooms are located on verandas where you can enjoy a coffee and a sitting area to relax after a busy day.

A different holiday intertwined with nature at the Hotel...

Milyos Hotel

Milyos Hotel awaits you for the holiday you deserve with your family and loved ones, surrounded by nature.

Milyos Hotel offers its guests a different holiday opportunity in a unique, immaculate natural environment. The hotel, named after the ancient city of Milyos (Milias), was designed to offer comfort and naturalness together. The hotel is built on a large green area and offers very special large areas to its visitors. The facility stands out with its 45 km proximity to Antalya city center. Offering bed and breakfast accommodation, the establishment is large and your coffee tastes better in its garden, which is intertwined with nature. You can have a pleasant time in the Ala carte Restaurant, where the world's distinguished tastes are served. It is located in the center of the Lakes region, 9 km from the ancient city of Milyos, 8 km from the Kocain cave, 70 km from the ancient city of Sagalassos, 40 km from the ancient city of Kremma, 35 km from the Karacaören Dam and 40 km from İncirhana. It serves as a pet friendly nature hotel.

Rooms

You can book now...

Milyos Rooms

Milyos Hotel, with its unique nature, is intertwined with natural life, a different understanding of holiday with eco tourism concept, bird sounds and its location in touch with nature, enjoying coffee on your private patio....

Standard Rooms

With its unique nature, Hobbit Hotel is intertwined with natural life, a different holiday understanding with eco tourism concept, bird sounds and a coffee pleasure on your private patio with its location intertwined with nature....

MİLYOS FAMİLY

Our Milyos Family Rooms offer you, as a family, a quiet and serene holiday opportunity in nature - 1+1, 40 m2 wide - 1 double double bed, 1 L sofa (foldable for a couple of people) - 1 Single Sofa (foldable for a single person). closes)...

Our Partners

Companies we work together...
Rooms
Rooms
Rooms
Rooms
Rooms
Rooms
Rooms

Guest Reviews

Milyos guests says...

Sevgi Köksal

Çok farklı bir ambiyans oluşmuş tesiste. Giderken tedirgindim ama Antalya da, göremediğimiz samimi ilgiden dolayı şaşrmadık desek yalan olur. Personel gerçekten çok ilgiliydi, yemekler çok lezzetli ama bir tık beklemeniz lazım o an pişiriliyor, bu amatör ruhu kaybetmezler umarım, çünkü her yer otel var ama mekanı özel yapan içindeki çalışanlar kesinlikle.

7 Ağustos 2023

Azra sanal

Her şey çok güzeldi her zaman her dk ilgileniyorlardı çok eğlenceliydi bı daha şansım olsa bi daha giderim akşam eğlenceleri çok güzeldi herkese tavsiye ediyorum Teşekkürler.

3 Temmuz 2023

Nevşin Akpınar

Gerçekten çok güzel anılar biriktirdim. Personel çok ilgiliydi,samimi doğal olmaları her yerde bulabilceğimiz bir durum değil artık bu devirde.Tekrar gideceğim bir otel,kesinlikle önerilir.

20 Nisan 2023

Osman Karadağ

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki tamamen sosyal medyadan görüp yorumları okuyup gittik..karşımıza neyin çıkacağını bilmiyorduk...ama iyi ki gittim dediğim yerlerin arasına girdi...ve fırsat buldukça da gideceğim ilk yerler arasında...çok çok çok sakin kafa dinleyebileceğiniz ilk karşılamadan ayrılış yapacağınız son dakikaya kadar hep güleryüzlü mütevazı müşteri değil misafir ağırlar gibi davaranan insanlar var çevrenizde bizde gerçekten çok memnun kaldık....

2 Mart 2023

Yoluli Christina

We had a family weekend holiday, we were very pleased, especially for families with children, there are very large playgrounds, the staff is very caring, it is ideal for those who are bored with standard hotels.

7 Kasım 2022

Daniella

we had a very enjoyable time, the staff was very nice, we will come back as soon as possible

4 Kasım 2022

Olivia Stark

great location very relaxing

21 Ekim 2022

Esra Kaya Yaren

Özenle tasarlanmış doğa içinde ve çok farklı hobit oteli diyebiliriz. Geniş ve sonsuzluk izlenimi veren yüzme havuzu harika manzaraya sahip. Özellikle Antalya civarında serin havalar arayanlar için en iyi seçenek. Huzur veren bahçesi, çağırdığınızda yanınıza gelen geyikler ile beklentilerin üzerinde bir doğa oteli. Planımızı iki günlük olarak yapmıştık ama ayrılırken birkaç gün kalmadığımıza üzüldük.

4 Ağustos 2022
Call Now WhatsApp