Milyos Hobbit Hotel

Have you ever stayed at the hobbit hotel before? A different holiday in nature. You will be a fan!
Milyos Hobbit Hotel

Hobit Resort

A very different place in the Mediterranean forests with Antalya Scenic Nature
Hobit Resort

1 Person
WELCOME TO MILYOS HOBBIT HOTEL

A holiday intertwined with nature in Hobbit houses...

A different sense of holiday in nature and underground with real hobby rooms

Providing service in the concept of eco tourism, Milyos Hobit Hotel has 13 hobby rooms and 10 standard rooms with a unique mountain view, and a total of 23 carefully designed modern rooms. The hotel offers an outdoor swimming pool, a swimming pool for children, 2 mini real hobby houses, a mini zoo, an artificial lake, a free parking lot, a playground, a children's club for children, an indoor and outdoor restaurant, room service, lobby services, and a gym. All rooms have flat-screen TV, Led TV, free Wi-fi, bathroom-wc, hair dryer, tea and coffee set, minibar, extra bed, with satellite channels. Offering a different sense of holiday, Milyos hobby rooms have a sitting area and verandas where you can sip your coffee to relax after a busy day.

A holiday intertwined with nature in Hobbit houses...

Milyos Hobbit Hotel

Milyos Hobit Hotel awaits you for the holiday you deserve with your family and loved ones, surrounded by nature.

Milyos Hobit Hotel offers its guests a different holiday opportunity in a unique, immaculate natural environment. The hotel, named after the ancient city of Milyos (Milias), was designed to offer comfort and naturalness together. The facility is built on approximately 40,000 m2 and offers very special large areas to its visitors. The facility stands out with its 45 km proximity to Antalya city center. Offering bed and breakfast accommodation, the establishment is large and your coffee tastes better in its garden, which is intertwined with nature. You can have a pleasant time in the Ala carte Restaurant, where the world's distinguished tastes are served. It is located in the center of the Lakes region, 9 km from the ancient city of Milyos, 8 km from the Kocain cave, 70 km from the ancient city of Sagalassos, 40 km from the ancient city of Kremma, 35 km from the Karacaören Dam and 40 km from İncirhana. It serves as a pet friendly nature hotel.

Rooms

You can book now...

Hobbit

Hobbit Hotel, with its unique nature, is intertwined with natural life, a different understanding of holiday with eco tourism concept, bird sounds and its location in touch with nature, enjoying coffee on your private patio....

Standard

With its unique nature, Hobbit Hotel is intertwined with natural life, a different holiday understanding with eco tourism concept, bird sounds and a coffee pleasure on your private patio with its location intertwined with nature....

Our Partners

Companies we work together...
Rooms
Rooms
Rooms
Rooms
Rooms
Rooms

Guest Reviews

Milyos guests says...

Esra Kaya Yaren

Özenle tasarlanmış doğa içinde ve çok farklı hobit oteli diyebiliriz. Geniş ve sonsuzluk izlenimi veren yüzme havuzu harika manzaraya sahip. Özellikle Antalya civarında serin havalar arayanlar için en iyi seçenek. Huzur veren bahçesi, çağırdığınızda yanınıza gelen geyikler ile beklentilerin üzerinde bir doğa oteli. Planımızı iki günlük olarak yapmıştık ama ayrılırken birkaç gün kalmadığımıza üzüldük.

4 Ağustos 2022

Betül M. Korkmaz

Milyos antik şehri 10 dakika uzaklıkta yer alan mini tatil koyu konseptinde bir mekan. Hobbit tipi odalar gayet şirin. Otel geniş bir yeşil alan içinde olup özellikle çocuklar için keyifli bir yer olması tercih sebebidir. Restorandaki yiyecek ve içeceklerin fiyatı gayet makul düzeyde. Fiyat/performans oranı son derece iyi. Bu yüzden bu bölgeye yeniden gelirsen bir kez daha burada konaklamayı tercih ederim.

19 Mart 2022

Çiğdem T. Yasin

Daha ilk karşılaşmada karşımızda Celal Bey ve diğer personelin güler yüzünü gördük. Hobit odalar çok temiz ve düzenliydi tek ya da ailece gidebileceğiniz sıkılmadan istediğiniz kadar konaklayabileceğiniz bir doğa oteli. Kendi konseptinde Antalya ve Türkiye'de tek olduğunu düşünüyorum. Kahvaltısı da tatmin edici düzeyde idi. Verdiğiniz paraya değer özellikle çocuklu aileler için son derece ideal, her yerde bir şeyler var geniş yüzme havuzu çocuklarınız akşama kadar sıkılmayacak ve çok farklı bir deneyim kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

11 Aralık 2021

Christian R. Maxell

Everything is literally perfect thanks to all the staff. Very nice location 60 minutes from Antalya airport, The pool is very nice view, hotel and rooms are new and nice nature, staff interest and relevance is good. To choose, make your reservation without thinking. You will probably consider going again. Have a nice holiday everyone

22 Ağustos 2021
Call Now WhatsApp